STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ NOVAMEDIA.CZ

Simpsonův paradox

Zobrazit kapitoly článku
  1. Problém tří dveří
  2. Pravděpodobnostní lhářův paradox
  3. Vázankový paradox
  4. Simpsonův paradox
  5. Lékařský paradox
  6. Petrohradský paradox
  7. Netransitivní kostky

Simpsonův paradox je statistický paradox pojemnovaný po britském statistikovi. Paradox spočívá v tom, že máme-li dva subjekty, přičemž jeden z nich je ve všech pozorováních úspěšnější než druhý, může se stát, že v celkovém součtu bude úspěšnější ten druhý.

Příklad #

Máme dva různé studenty na dvou různých školách studující dva různé obory. Říkejme jim Jana a Martin. Oba dva píší za semestr ve svém předmětu dva testy. Jana má v prvním úspěšnost 30 % a ve druhém 100 %. Martin má v prvním úspěšnost 25 % a ve druhém 75 %.

Zdá se, že Jana je úspěšnější studentka. Ovšem pokud doplníme počet správně zodpovězených otázek, už se to tak nemusí jevit. Podstatou problému je, že Jana s Martinem psali různé testy, protože chodlili na různé školy.

Jana totiž v prvním testu mohla odpovědět správně na 3 z 10 otázek (30% úspěšnost) a pak na 2 ze 2 otázek (100%). Celkem tak zodpověděla správně 5 z 12 otázek. Martin mohl zodpovědět správně 1 ze 4 (25%) a pak 6 z 8 otázek (75%). Celkem tak zodpověděl 7 z 12 otázek. Z tohoto pohledu už je zase úspěšnější Martin.

Simpsonův paradox je docela obvyklý a není na něm nic nepochopitelného. Je pojmenovaný po Edwardu H. Simpsonovi, který tento jev jako první pořádně popsal – první výskyty tohoto paradoxu samozřejmě byly i předtím.