STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ NOVAMEDIA.CZ

Jak sestrojit osu úhlu

Zobrazit kapitoly článku
  1. Úhel
  2. Osa úhlu
  3. Přenášení úhlu
  4. Oblouková míra úhlu
  5. Orientovaný úhel

Každý úhel má svou osu, což je přímka, která prochází vrcholem úhlu a daný úhel půlí. Už z této definice vyplývá, že osa úhlu je v každém svém bodu stejně vzdálená od prvního a druhého ramene. Osa se obvykle značí malým písmenem o.

Popis osy úhlu #

Pokud máme úhel ABC, osa úhlu by vypadala takto:

Osa úhluOsa úhlu

Osa je narýsována červenou přímkou. Tato přímka půlí daný úhel. To znamená, že pokud zvolíme na ose nějaký bod, například F, tak úhly ABF a FBC mají stejnou velikost.

Osa úhlu má ještě další příjemnou vlastnost: narýsujeme dvě úsečky CF a AF. Tyto úsečky svírají s rameny úhlu pravý úhel, úhly BCF a BAF jsou pravé. Pak úsečky CF a AF mají stejnou délku. Pokud bychom bod F posunuli po ose někam dál, stále by platilo, že by, stejně posunuté, úsečky CF a AF měly stejnou délku.

Jak sestrojit osu úhlu #

Sestrojit osu úhlu není žádný problém, bude stačit pouze kružítko, pravítko a propiska, v lepším případě tužka (ale všichni víme, že není nad to rýsovat propiskou). Nejprve narýsujeme libovolně velkou kružnici se středem ve vrcholu úhlu, u kterého chceme osu udělat. Tato kružnice protne ramena úhlu vždy v jednom bodě, dejme tomu M a N.

Začneme s kružnicí se středem ve vrcholu úhluZačneme s kružnicí se středem ve vrcholu úhlu

Poté vezmeme do kružítka opět libovolnou vzdálenost (klidně stejnou, ale nesmí to být malý poloměr, dále pochopíte proč) a uděláte stejně velké kružnice postupně se středem v M a poté se středem v N.

Narýsujeme kružnice se středem v bodě M a NNarýsujeme kružnice se středem v bodě M a N

Tam, kde se kružnice protnou, se nachází jeden bod osy, bod označíme O. Druhý bod osy se nachází ve vrcholu úhlu. Skrze tyto body povedete přímku a máte osu.

Osa je hotová (červená přímka)Osa je hotová (červená přímka)